KERALA LEGISLATIVE ASSEMBLY

 

No. of Assembly and its Period

Date of First Sitting

Governor Name with Period

Speaker Name with Period

Deputy Speaker Name with Period

Chief Minister Name with Period

Leader of Opposition Name with Period

Minister for Parliamentary Affairs Name with Period

 

Remarks

1 KLA

(1.4.57 to 31.7.59)

 

27.4.1957

Dr. B. Ramakrishna Rao (22.11.56 to 1.7.60)

Shri R. Sankaranarayanan Thampi (27.4.57 to 31.7.59)

Shri K.O.Aisha Bai (6.5.57 to 31.7.59)

Shri E.M.S. Namboodiripad (5.4.57 to 31.7.59)

 

Shri P.T.Chacko (27.4.57 to 31.7.59)

Nil

**

II KLA

(22.2.60 to 10.9.64)

 

12.3.1960

Dr. B. Ramakrishna Rao

(till 1.7.60)

 

Shri V.V. Giri

(1.7.60 to 2.4.65)

 

Shri K.M.Seethi Sahib (12.3.60 to 17.4.61)

 

Shri C.H.Mohammed Koya (9.6.61 to 10.11.61)

 

Shri Alexander Parambithara (13.12.61 to 10.9.64)

 

Shri A. Nafeesath Beevi (15.3.60 to 10.9.64)

Shri Pattom A. Thanupillai (22.2.60 to 26.9.62)

 

Shri R. Sankar (26.9.62 to 10.9.64)

Shri E.M.S. Namboodiripad (12.3.60 to 10.9.64)

Nil

**

 

 

Shri Ajith Prasad Jain

(2.4.65 to 6.2.66)

 

 

 

 

 

 

From 10.9.64 to 6.3.67 Kerala was Under Presidentís Rule

 

III KLA

(3.3.67 to 26.6.70)

 

15.3.1967

Shri Bhagwan Sahay

(6.2.66 to 15.5.67)

 

Shri V.Viswanathan (15.5.67 to 1.4.73)

 

Shri D. Damodaran Potti

(15.3.67 to 21.10.70)

Shri M.P.Mohammed Jafferkhan (20.3.67 to 26.6.70)

Shri E.M.S. Namboodiripad (6.3.67 to 1.11.69)

 

Shri C. Achutha Menon (1.11.69 to 1.8.70)

 

Shri K.Karunakaran

(15.3.67 to 1.11.69)

 

Shri E.M.S. Namboodiripad (2.11.69 to 26.6.70)

Nil

Smt. K. R. Gouri Amma was acting Leader of the House from 14..08..69 to 13..10..69. 

Shri T.K.Divakran Acted as Leader of the House from 2.11.69 to 23.4.70 since Shri C. Achutha Menon was not a Member of the House

 

IV KLA

(4.10.70 to 22.3.77)

 

22.10.1970

Shri V.Viswanathan (till 1.4.73)

 

Shri N.N.Wanchoo

(1.4.73 to 10.10.77)

 

Shri K.Moideenkutty Hajee (22.10.70 to 8.5.75)

 

Shri T.S. John

(17.2.76 to 25.3.77)

 

Shri R.S.Unni (30.10.70 to 22.3.77)

Shri C. Achutha Menon (4.10.70 to 25.3.77)

Shri E.M.S. Namboodiripad (22.10.70 to 22.3.77)

 

Nil

Shri. K. Karunakaran was acting Leader of the House from 30..07..75 to 21..08..75.

V KLA

(22.3.77 to 30.11.79)

 

26.3.1977

Shri N.N.Wanchoo (till 10.10.77)

 

Smt. Jothi Vencatachellum (14.10.77 to 27.10.82)

Shri Chakeeri Ahammed Kutty (28.3.77 to 14.2.80)

Shri P.K.Gopalakrishnan (6.7.77 to 23.10.79)

Shri K.Karunakaran (25.3.77 to 25.4.77)

 

Shri A.K. Antony

(27.4.77 to 27.10.78)

 

Shri P.K.Vasudevan Nair (29.10.78 to 7.10.79)

 

Shri C.H. Mohammed Koya (12.10.79 to 1.12.79)

 

Shri E.M.S. Namboodiripad (26.3.77 to 22.2.78)

 

Shri K. Karunakaran (23.2.78 to 22.10.79)

 

 Shri T.K. Ramakrishnan(13.8.79 to 11.10.79)

Shri P.K. Vasudevan Nair (23.10.79 to 30.11.79)

Nil

Shri P.K. Vasudevan Nair, Minister for Industries acted as Leader of the House from 27.4.77 to 25.10.77 since Shri A.K.Antony was not a Member.

 

 

VI KLA

(25.1.80 to 17.3.82)

 

15.2.1980

Smt. Jothi Vencatachellam (till 27.10.82)

Shri A.P.Kurian (15.2.80 to 1.2.82)

 

Shri A.C.Jose (3.2.82 to 23.6.82)

 

Shri M.J.Zakaria (21.2.80 to 1.2.82)

Shri E.K.Nayanar (25.1.80 to 20.10.81)

 

Shri K. Karunakaran

(28.12.81 to 17.3.82)

Shri K.Karunakaran (18.2.80 to 27.12.81)

 

Shri E.K.Nayanar (29.1.82 to 17.3.82)

 

Nil

**

VII KLA

(24.5.82 to 25.3.87)

 

24.6.1982

Smt. Jothi Vencatachellam (till 27.10.82)

 

Shri P. Ramachandran (27.10.82 to 23.2.88)

Shri Vakkom B. Purushothaman (24.6.82 to 28.12.84)

 

Shri V.M.Sudheeran (8.3.85 to 27.3.87)

Shri K.M.Hamsakunju (30.6.82 to 7.10.86)

 

Shri Korambayil Ahammed Haji (20.10.86 to 25.3.87)

 

Shri K.Karunakaran (24.5.82 to 25.3.87)

Shri E.K.Nayanar (25.6.82 to 25.3.87)

Nil

**

VIII KLA

(25.3.87 to 5.4.91)

 

28.3.1987

Shri P.Ramachandran (till 23.2.88)

 

Smt. Ram Dulari Sinha (23.2.88 to 12.2.90)

 

Shri Swaroop Singh (12.2.90 to 20.12.90)

 

Shri B.Rachaiah

(20.12.90 to 9.11.95)

 

Shri Varkala Radhakrishnan (30.3.87 to 28.6.91)

Shri Bhargavi Thankappan (2.4.87 to 5.4.91)

Shri E.K.Nayanar (26.3.87 to 17.6.91)

Shri K.Karunakaran (1.4.87 to 5.4.91)

Nil

**

IX KLA

(21.6.91 to 14.5.96)

 

29.6.1991

Shri B.Rachaiah (till 9.11.95)

 

Shri P.Sivasankar (12.11.95 to 1.5.96)

 

Shri Khurshed Alam Khan (5.5.96 to 25.1.97)

Shri P.P.Thankachan (1.7.91 to 3.5.95)

 

Shri Therambil Ramakrishnan (27.6.95 to 28.5.96)

Shri K.Narayanakurup (19.7.91 to 14.5.96)

Shri K. Karunakaran (24.6.91 to 16.3.95)

 

Shri A.K.Antony (22.3.95 to 9.5.96)

Shri E.K.Nayanar (1.7.91 to 29.2.92)

 

Shri V.S.Achuthanandan (1.3.92 to 14.5.96)

Nil

Shri Oommen Chandy acted as Leader of the House from 29.6.92 to 18.7.92

 

Shri C.V.Padmarajan acted as Leader of House from 20.7.92 to 13.8.92

 

Shri C.V.Padmarajan acted as Leader of the House from 23.3.95 to 31.5.95 since A.K.Antony was not a member

 

 

X KLA

(14.5.96 to 16.5.01)

 

29.5.1996

Shri Khurshed Alam Khan (till 25.1.97)

 

Shri Sukhdev Singh Kang (25.1.97 to 18.4.2002)

Shri M.Vijayakumar (30.5.96 to 4.6.01)

Shri C.A.Kurian (17.7.96 to 16.5.01)

Shri E.K.Nayanar (20.5.96 to 13.5.01)

Shri A.K.Antony (30.5.96 to 16.5.01)

Nil

ShriT.K.Ramakrishnan Minister for Fisheries acted as Leader of the House from 29.5.96 to 21.10.96 since Shri E.K.Nayanar was not a Member

 

XI KLA

(16.5.01 to 24.5..2006)

 

5.6.2001

Shri Sukhdev Singh Kang (till 18.4.2002)

Shri Sikander Bakht (18.4.2002 to 23.2.04) 

Shri T.N.Chaturvedi

(25.02.04 to 23..6..2004)

Shri R.L. Bhatia

(23..6..2004 -

 

Shri Vakkom Purushothaman (6.6.01 - to 4..9..2004)

Shri Therambil Ramakrishnan(16..9..04 to 23..5..06)

 

Shri N. Sundaran Nadar (4.7.2001 to 12..5..2006 )

Shri A.K.Antony (17.5.2001 to 29..8..2004)

Shri Oommen Chandy(31..8..2004 to 12..5..2006)

Shri V.S.Achuthanandan (6.6.2001 to 12..5..2006)

Shri M.M.Hassan (26.5.2001 to 29..8..2004)

Thiruvanchoor Radhakrishnan

(31..8..2004 to 12..5..2006)

Shri Vakkom Purushothaman was acted as Leader of the House(26..1..2006 to 12..2..2006)

XII KLA

(24.5..2006 -14.5.2011)

 

24..5..2006

Shri R.L. Bhatia

(23..6..2004 - 09.07.2008)

Shri R.S. Gayai (10.07.2008 - 07.09.2011)

Shri K. Radhakrishnan

(25..5..2006 -31.05.2011)

 

Shri N. Sundaran Nadar (4.7.2001 to 12..5..2006 ) Shri Jose Baby

(20..6..2006 -14.05.2011)

Shri V.S. Achuthanandan

(18..5..2006 -14.05.2011)

Shri Oommen Chandy (25..5..2006 -14.05.2011)

Shri M.Vijayakumar

(18..5..2006-14.05.2011)

-
XIII KLA(15.05.2011-) 01.06.2011 Shri R.S. Gayai (10.07.2008 - 07.09.2011)

Shri M.O.H. Farook (08.09.2011 to 26.01.2012)

Shri H.R. Bahardwaj(in-charge) (26.01.2012 - 11.03.2014)

Smt. Sheila Dikshit (in-charge) (11.03.2014 onwards)

Shri G. Karthikeyan (06.06.2011 onwards) Shri N. Sakthan (28.06.2011 onwards) Shri Oommen Chandy (18.05. 2011 AN onwards) Shri V.S. Achuthanandan (02.06.2011 onwards) *Shri Oommen Chandy (18.05. 2011 AN onwards) *holds the Additional charge of Parliamentary Affairs.