CHAIRPERSONS OF THE CONFERENCES OF PRESIDING OFFICERS 
 [1921 Onwards]

 
   

Sir A.F. Whyte
September, 1921 
December, 1923

  Sir Alexander Muddiman
January, 1923
 Sir Henry Moncrieff Smith
January, 1925
 Shri Vithalbhai J. Patel
January, 1926  
September, 1926 
January, 1928 
January, 1929
 Sir Ibrahim Rahimtoola
February,1932
Sir Shanmukham Chetty
August,1933
Sir Abdur Rahim
January, 1938
 July, 1939
Shri G.V. Mavalankar
January, 1947 /April, 1949 
September, 1949 /August, 1950/ October, 1953 /June, 1954/ January, 1955 November, 1955
Shri M. Ananthasayanam Ayyangar
July-August, 1951 (Acting
Chairman) /September, 1956/ October, 1957 October, 1958 /January, 1960 /December, 1960 and January, 1961
December, 1961
 Sardar Hukam Singh
February, 1963 
January, 1964
 January, 1965 
October, 1966
 Dr. N. Sanjiva Reddy
October, 1967 
April, 1968 
October, 1968

 Dr. G.S. Dhillon
December, 1969
 July, 1970
 October, 1971
 October, 1972
 December, 1973 
November, 1974 
August, 1975

 Shri B.R. Bhagat
June, 1976
 Shri K.S. Hegde
January, 1978
 October, 1978
Dr. Bal Ram Jakhar
January, 1981 
December, 1981 / November, 1982/ January, 1984/ April, 1984/ October, 1984/ October, 1985/ October, 1986/ September, 1987/ January, 1989/ September, 1989
 Shri Shivraj V. Patl
February, 1992
May, 1992
June, 1993
February, 1994
 
 Shri P.A. Sangma
October, 1996
October, 1997
 Shri G.M. Balayogi
September, 1998
May, 2000
June, 2001
Shri Manohar Joshi
June 2002
February 2003
 Shri Somnath Chatterjee
October, 2004
March, 2005
July, 2005
November, 2005
4 February, 2006
25-26 May, 2007
21-22 September,2008
Smt. Meira Kumar
3-4 February, 2010
20-21 June, 2010
21-22 September, 2011

 

Smt. Sumitra Mahajan
31 January-1 February, 2015
22-23 January, 2016